The Seven Society Graduate Fellowship For Superb Teaching Past Fellows & Honorees

Seven Society Teaching Fellows              Seven Society Teaching Honorees
2009 Diana D. Morris, Mathematics   Lydia M. Brandt, Department of Art History
Ajay Chandra, Department of Mathematics
Carli N. Conklin, Department of History
Rachel H. Farr, Department of Psychology
Caroline L. Flournoy, Department of Biology
Harriet H. Livesay, Department of Classics
Diana D. Morris, Department of Mathematics
Paul R. Nedelisky, Department of Philosophy
Marina Omar, Department of Politics
Even L. Pivonka, Department of Politics
Amanda M. Sigler, Department of English
Tyler L. St.Clair, Curry School of Education
       
 2008 Clare M. Terni, Department of Anthropology    Allison Elias, Department of History
Thomas A. Garvey, Department of Classics
William F. Hasselberger, Department of Philosophy
Andrew J. Kennedy, Department of Chemistry
Nadim B. Khoury, Department of Politics
Benjamin Kidd, Department of Electrical and Computer Engineering
Harold C. Mock, III, Department of History
Brian M. Pailes, Department of Civil and Environmental Engineering
Scott R. Selisker, Department of English
Justin L. Smoyer, Department of Mechanical and Aerospace Engineering
Michael E. Spiegel, Department of English
Clare M. Terni, Department of Anthropology
       
 2007 Patrice Ludwig, Department of Biology   Olufemi Adaramola, Civil Engineering
Melissa Arellano, Anthropology
Roberto Armengol, Anthropology
Brian Glavey, English
Matthew Hughey, Sociology
Robert Jackson, History
Nathan Jones, Politics
Patrice Ludwig, Biology
Elizabeth Pettinaroli, Spanish, Italian, and Portuguese
April Richardson, Chemistry
Logan Sawyer, History
Andrew Witmer, History
       
 2006 Matthew P. Hural, School of Architecture   Peter J. Capuano, English
Gina L. Fiore, Chemistry
Katherine C. Heller, Mathematics
Matthew W. Hughey, Sociology
Matthew P. Hural, School of Architecture
Amy M. Kniss, Politics
April E. Richardson, Chemistry
Giandomenico C. Sarolli, Economics
David S. Sigler, English
Zoe Stamatopoulou, Classics
Todné Y. Thomas, Anthropology
Amy S. Wentworth, Spanish, Italian and Portuguese
       
 2005 Jesse J. Sabatini, Chemistry   John Baltes, Politics
Patrice M. Calise, English
Ilke Civelekoglu, Politics
Amber M. Dexter, Spanish, Italian and Portuguese
Gina Fiore, Chemistry
Gavin Thomas Garner, Mechanical Engineering
Richard Hughes Gibson, English
José Manuel Hidalgo López, Spanish, Italian and Portuguese
Karthik Narayanaswamy, Civil Engineering
Amy Nichols-Belo, Anthropology
Jonathan Readey, English
Jesse J. Sabatini, Chemistry
       
 2004 Michael Smith, Mathematics   Daniel Bowring, Physics
Christopher L. Burdett
Politics
James Devin Herod
Environmental Sciences
Christopher Jackson
English
Ryan Leone
English
Brian C. Marinas
Classics
Paul Moran
Classics
Sara Pfaff
Spanish, Italian and Portuguese
Peter Slade
Religious Studies
Michael Smith
Mathematics
Jeanine K. Stefanucci
Psychology
Lisa Stewart
Anthropology
       
 2003 Justin David Gifford, English   Sandy Alexandre, English
Daniela L. BellBiology
Elizabeth Dunn
Psychology
Justin David Gifford
English
Jason Goldsmith
English
Sue Ann McCarty
Anthropology
Benjamin Douglas Mitchell
Politics
Christopher McKnight Nichols
History
Candice L. Odgers
Psychology
Edward H. Kim Song
Philosophy
Andrea R. Stevens
English
Amy Wentworth
Spanish, Italian & Portuguese
       
 2002 Jonathan Stoltz, Philosophy   John ChappellBiomedical Engineering
Gail Dempsey
Chemical Engineering
Peter Frinchaboy
Astronomy
Margaret Gardiner
English
Justin Gifford
English
Jason Goldsmith
English
Jessica Sautner Howell
Economics
Melin Huang
Physics
Daniel Kent
Religious Studies
Matthew Marr
Spanish
Meritxell Martin-i-Pardo
Religious Studies
Jonathan Stoltz
Philosophy
       
2001 Kelly Erickson, Government & Foreign Affairs   Tim BrelinskiClassics
Maria Celeste Delgado-Librero
Spanish, Italian, & Portuguese
Gail Dempsey
Chemical Engineering
Fred Drogula
History
Kelly Erickson
Government & Foreign Affairs
Matthew Goldfeder
Government & Foreign Affairs
Ryan Higginbottom
(Math
Melin Huang
Physics
Jason Kehler
Drama)
Ann Martella
Spanish, Italian, & Portuguese
Michael Powers
Classics
Brian Schoen
History
John Worozbyt
Sociology
       
2000 Dona Yarbrough, English   Suzanne GuihardMaterials Science
Patricia Bart
English
Karlyn Crowley
English
Ellen Daugherty
Art History
John Froitzheim
Government and Foreign Affairs
Jessica Howell
Economics
Supriya Jaiswal
Physics
Darby Morrisroe
Government and Foreign Affairs
William Murad
Classics
Kimberley Roberts
English
Todd Williams
Mathematics
Dona Yarbrough
English
       
 1999 Amy Feely, History   Liam BuckleyAnthropology
Amy Feely
History
John Froitzheim
Government and Foreign Affairs
Suzanne Guihard
Materials Science
Sarah Hand
History
Clare Kilbane
Education
Fred Klunk
Economics
Hun Lye
Religious Studies
Ann Martella
Spanish, Italian, & Portuguese
Trent Teti
Philosophy
Michael Thomas
Religious Studies
       
 1998 Kimberley Roberts, English   Kelly BlackGovernment and Foreign Affairs
Eduardo Bringa
Physics
Jeffrey Feldman
Anthropology
Edward Gurski
Spanish, Italian, & Portuguese
Christopher Harris
Physics
Slobodan Jurac
Applied Mathematics
Christopher Krentz
English
Hun Lye
Religious Studies
J. Jenry Morsman, IV
History
Kimberley Roberts
English
Lisa Szefel
History
David Tabachnick
Philosophy
       
 1997 Denis McNamara, School of Architecture   Kevin CahillPhilosophy
Chris Carlsmith
History
Michael Cholbi
Philosophy
Jennifer Chylack
English
Karlyn Crowley
English
Edward Gurski
Spanish, Italian, & Portuguese
Rick Mayes
Government & Foreign Affairs
Denis McNamara
Architecture
Anna Patchias
English
John Picker
English
Kimberly Roberts
English
Joshua Rothman
History
Jennifer Secki
Biology
Brian Silliman
Environmental Sciences
Michael Utzinger
Religious Studies